Baráčníci v Parlamentu
V úterý 27.2. od 12.30 L.P. 2024 se v poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky uskutečnila historická akce – Den lidových krojů ve Sněmovně. Ve Dvoraně se vystavovalo na 50 krojů z větší části moravských. Unikátní výsledek práce všech, kteří se starají o udržení historie krojů pro budoucí generace. Za doprovodu nejenom moravských písní se tancovalo, zpívalo a pestrobarevný průvod procházející podloubím na Malostranském náměstí upoutal řadu kolemjdoucích i místních obyvatel, kteří ho zvědavě sledovali z oken. Hrálo se, tančilo i zpívalo v prostorách samotného Parlamentu. Účastníci mohli nahlédnout i do samotné jednací síně, kde se odehrává schvalování zákonů. Bylo zajímavé sledovat poslance, kteří přímo v parlamentu diskutovali v krojích. Pozitivní bylo, že při jednání s různými poslanci napříč politickým spektrem, zazněly ze všech stran kladné ohlasy na kroje, tradice a zaznívala podpora konat podobné akce i do budoucna. Pro rok 2025 poslanci zvažují uskutečnit další ročník této akce a to ještě ve větším měřítku. O akci byl velký mediální zájem … což baráčnické činnosti, tradice i samotné kroje potřebují …
Za baráčníky se akce díky pantatínkovi XXIV. župy a poslanci Milanu Wenzlovi zúčastnilo na 12 sousedů a tetiček – 9 z OB Horní Měcholupy, 2 z OB Kolín a 1 z OB Kněževes. Přejme si podobných akcí více …
Obec Baráčníků Kněževes
Den lidových krojů ve Sněmovně – 27. 2. 2024, od 12.30 – výstava ve Dvoraně, výstava byla otevřena do 7.3.
Řada poslankyň a poslanců přišla 27.2. 2024 do Poslanecké sněmovny oblečena v kroji. Den lidových krojů ve Sněmovně zahájila vernisáž výstavy, která představovala padesát nově zhotovených ženských, mužských i dětských kompletních obřadních a sváteční krojů tak, jak vypadaly jejich historické předlohy v letech 1820-1920, tedy v době vrcholné fáze svého vývoje. Na základě návrhů etnografky Romany Habartové byly zhotoveny v nedávné době a podílelo se na nich více než padesát tvůrců ze Zlínského kraje. Záštitu nad výstavou převzali vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek, poslanec Radek Vondráček a poslankyně Margita Balaštíková. Soubor, který byl vystaven ve sněmovní Dvoraně, poukazoval na genialitu a kreativitu tvůrců krojových součástí – krejčích, švadlen, vyšívaček, obuvníků a modistů, stejně tak na mimořádnou krojovou rozmanitost našeho území. Byla poctou poctivé ruční práci a oslavou všech nositelů, kteří kroje opatrují, pořizují a podílejí se tím na uchovávání našich regionálních a národních tradic. Kromě regionálních krojů, které jsou dosud živým projevem tradic a kultury v jednotlivých oblastech Česka, si přítomní krátce připomněli i fenomén tzv. čamary, spadající do 19. století. Jednalo se o pokus vytvořit univerzální reprezentační český národní oděv, který by demonstroval myšlenku národní emancipace. Čamara se stala součástí vlasteneckých oficialit veřejných, jako byly oslavy a bály, tak soukromých, kupříkladu svateb. Ještě z dob počátků Československa lze nalézt v Archivu Poslanecké sněmovny oficiální snímky některých poslanců v čamaře.
Zdroj: článek časově upraven ze zdroje – Poslanecká sněmovna parlamentu České republiky, 27.2. 2024
Fotky najdete v GALERII.