11.4.2026 – Divadlo v Kněževsi

V sobotu dne 11. dubna 2026 od 16.30 se v Kulturním domě v Kněževsi u Prahy konalo milé sousedské setkání při příležitosti divadelního vystoupení. Na prknech, která znamenají svět, se představil divadelní spolek Gaudium s detektivní komedií „Rocker a dvě staré dámy“.

Akci společně uspořádal Obecní úřad Kněževes a Obec baráčníků Kněževes, kteří přivítali na dvě desítky sousedů, tetiček a občanů. Přestože účast nebyla hojná, o to srdečnější a družnější byla atmosféra v sále.

Představení bylo přijato s velkým potěšením a smíchem, publikum nešetřilo potleskem a oceněním. Po skončení představení poděkovali baráčníci účinkujícím něžného pohlaví drobnou kytičkou a malou pozorností na památku, zatímco mužské osazenstvo obdrželo něco na posilnění v tekuté podobě pro dobré zdraví a veselou mysl. Na úplný závěr byli vylosováni tři šťastlivci z publika, kteří si odnesli věcné dary, čímž byla celá akce důstojně a s úsměvem zakončena.

Celé odpoledne se neslo v duchu sousedské pospolitosti, dobré nálady a upřímné radosti ze společného setkání.

Pozn.: Divadelní spolek GAUDIUM („Rocker a dvě staré dámy“) – účinkující a technický doprovod – Zita (Vlasta Pilařová), Rocker (Tomáš Šimon), Kamila (Monika Dvořáková), Agnes (Alena Zahradníčková), zvukař (Pavel Stráník), režisér (Tomáš Jedle).

soused Luděk Černý

Galerii s fotkami najdete zde.

4.4.2026 – Baráčníci roztančili Mariánské náměstí v Praze

V sobotu 4. dubna 2026 ožilo Mariánské náměstí baráčnickým duchem, tradicemi a srdečnou atmosférou. V rámci Velikonočních trhů zde proběhla slavnostní prezentace baráčníků, kterou organizačně zajistila III. župa Mistra Jana Husi na levém břehu Vltavy se sídlem v Praze. Bohatý program, probíhající od 14:00 do 15:30, přilákal nejen domácí návštěvníky, ale i zahraniční hosty – celý byl totiž citlivě tlumočen do anglického jazyka tetičkou Annou Marií Strnadovou.

Slavnostní zahájení patřilo tradičním baráčnickým prvkům. Herec a moderátor Vít Maštalíř uvedl program baráčníků a předal slovo sousedu Černému, místorychtáři III. župy, který následně celý program baráčníků moderoval. Po zatroubení na roh ponocným svolávajícím přítomné k pozornosti, moderátor slavnostně zahájil akci slovy „Z moci práva rychtářského …“. Během akce osvětlil činnost baráčníků a některé jejich posty a také se krátce zmínil o krajáncích v cizině. 

Akce se konala pod záštitou Veleobce sdružených obcí baráčníků a mediální záštitou časopisu Český baráčník. Již od prvních okamžiků panovala přátelská a pohostinná nálada – tetičky nabízely návštěvníkům tradiční poctu chlebem, čímž symbolicky vítaly každého příchozího.

Jedním z vrcholů programu byla módní přehlídka krojů a sférázů. Za tónů symfonické básně Vltava od Bedřich Smetana nastoupilo na pódium na 25 krojovaných účastníků. Tetička Schwär poutavě přiblížila rozdíly mezi krojem a svérázem, čímž přispěla k lepšímu pochopení této krásné tradice.

Po přehlídce kroje doslova ožily – baráčníci sestoupili mezi diváky a za známých tónů písně Škoda lásky roztančili celé náměstí. Atmosféra byla jedinečná – tančící baráčníci vtáhli do víru hudby i přihlížející a vytvořili tak nezapomenutelný zážitek.

V průběhu programu tetička Ribiero přiblížila význam pocty chlebem, zatímco ponocný soused Jansa vysvětlil úlohu pomocného v baráčnické obci. Moderátor zároveň vyzval zájemce o členství, aby využili připravenou schránku a zanechali na sebe kontakt – baráčnické obce se jim následně ozvou dle místa bydliště. Návštěvníci měli také možnost se vyfotit s krojovanými ve fotokoutku – u proutěného velikonočního vajíčka.

Velký ohlas sklidil i tradiční „Oslí výstup“, na jehož realizaci se podílely tetičky Nováková, Vimrová a Strnadová spolu se sousedy Schwärem a Růžkem. Následovala soutěž pro děti, ve které malá dívka správně uhodla, že v zahraničí bylo vyrobeno deset metrů vysoké čokoládové velikonoční vejce. Za svou odpověď získala volnou vstupenku do Muzea kuriozit v Pelhřimově, což jí vykouzlilo velký úsměv na tváři.

Vrcholem programu byl dětský taneční soubor Kněževáček. Jeho vedoucí tetička Vomáčková v rozhovoru přiblížila činnost souboru a děti následně předvedly působivé vystoupení na skladbu Otvírání studánek od Bohuslav Martinů, které sklidilo zasloužený potlesk.

Župní rychtář soused Hrůza seznámil přítomné s funkcí župního rychtáře, tetičky z Kolína podali informaci o činnosti z města, které bylo zakládajícím místem baráčníků v roce 1873 a soused Ribiero osvětlil symboliku praporů baráčnických obcí. V závěru nechyběla ani velikonoční tradice pomlázky – za zvuku řehtaček vběhli sousedé mezi publikum a symbolicky, s úsměvem a jemností, vyšlehali ženy a dívky, aby byly po celý rok zdravé a svěží.

Závěr programu patřil milému zpestření v podobě psí show pod vedením paní Bínové. Pejsci předvedli, jak dokážou hlídat velikonoční vajíčka i plnit různé úkoly, čímž nadchli především dětské diváky. Za Veleobec se akce zúčastnila syndička tetička Trojanová.

Celé odpoledne uzavřel moderátor poděkováním všem vystupujícím, organizátorům i návštěvníkům a popřál všem přítomným krásné, klidné a radostné velikonoční svátky. Akce se mohla konat díky Magistrátu hl. m. Prahy, kterému za to patří také velké poděkování. 

Baráčníci tak opět ukázali, že jejich tradice nejsou jen vzpomínkou na minulost, ale živou součástí současnosti – plnou radosti, sounáležitosti a poctivého českého ducha.

III. župa Mistra Jana Husi na levém břehu Vltavy se sídlem v Praze

Fotky najdete v GALERII.

7.3.2026 – Baráčnické sedění u příležitosti MDŽ

V krásné sobotní odpoledne se sešlo 21 tetiček, sousedů a příznivců baráčnické obce v Rychtě v Kněževsi u Prahy k tradičnímu sedění spojenému s oslavou Mezinárodního dne žen. Slunečné počasí nás přimělo přesunout stoly a židle ven, připravit gril a občerstvení. Hudba hrála, zpívalo se, tančilo a panovala příjemná baráčnická nálada. I když večer přišel chlad, společnost vydržela a zábava pokračovala do pozdních večerních hodin.

Sezení zahájil rychtář, poté vystoupila tetička vzdělavatelka Novotná se stanoviskem obce k aktuálním světovým událostem – odsouzení násilí a válek, důraz na mír a soulad mezi lidmi. Informace o zasedání III. župy přednesla tetička syndička Uhlíková. Součástí setkání bylo přání k svátkům a narozeninám gratulantem sousedem Marvalem, kontrola zápisů a krátké hodnocení Valného zasedání obce Baráčníků Kněževes, kterého se účastnilo 75 tetiček, sousedů a hostů. Tetičky A. Schwär a B. Šulakovská zorganizují Vajíčkobraní a Vánoční tvoření.  

Na co se můžete těšit: 

28. března od 14.00 – Vajíčkobraní v Baráčnické rychtě v Kněževsi i pro veřejnost

4. dubna od 14.00 – prezentace baráčníků na Mariánském náměstí v Praze

11. dubna od 11.00 – brigáda v Baráčnické rychtě, od 16.30 – divadelní detektivní komedie „Rocker a dvě staré dámy“ (amatérský soubor z Radotína), KD v Kněževsi

9. května od 13:30 – Staročeské máje + Otevírání studánek + Baráčnická veselice, Baráčnická rychta a KD v Kněževsi

29.-30. srpna – Sraz motorkářů aneb „Ukaž, na čem jezdíš“ + oslavy padesátin souseda Matiáška, sportovní areál v Kněževsi

28. listopadu – Vánoční tvoření v Baráčnické rychtě v Kněževsi i pro veřejnost

Připravuje se výlet do Soběslavi a Kolína.

Baráčníci byli rovněž aktivní na návštěvách akcí jiných baráčnických obcí, žup a krojovaných plesů, kde předávali zdravice a podporovali baráčnickou tradici: Letná, Malostranských, Kladno, Středokluky, Horní Měcholupy, Hostouň, Struhařov. Účast na Krojovaném plese II. a III. župy na Veleobci byla vyhodnocena kladně.

Sedění proběhlo v duchu baráčnické pohody, s radostí ze setkání a hudby, fotografie zachytily atmosféru tančící a zpívající společnosti.

Baráčníci z Kněževsi u Prahy

Na fotky se můžete podívat ZDE.