4.5.2024 – Staročeské Máje – OB Čakovice

Vítám Vás na baráčnických májích, úžasné květnové slavnosti , tentokrát v režii baráčnické obce Čakovice a za účasti mnoha hostů z jiných baráčnických obcí. Letošní průvod začal u Miškovického rybníka a přes Třeboradice dorazil po mnoha zastávkách do Čakovic. Na Rychtě ostatní tetičky a sousedé připravili bohaté občerstvení, které účastníkům, vysíleným dlouhou cestou, mimořádně chutnalo. Závěr akce na Čakovickém náměstí obohatilo předvedení České besedy, kterou místní tanečníci krásně zvládli.

Beáta Šulakovská, Baráčníci Kněževes

Na fotky se můžete podívat v GALERII.

17.3. 2024 – Velikonoční trhy na Mariánském náměstí v Praze

     Milé tetičky a sousedé, rád bych vám předal informaci o naší snaze zviditelnit činnost baráčníků. Nedávno jsem byl z vyšších míst požádán, abych se ujal prezentace baráčnické činnosti na pódiu Velikonočních trhů na Mariánském náměstí v Praze dne 17. března 2024. Předpokládaný čas konání 15 hodin. Požadována byla ukázka krojů, svérázů a povídání o baráčnické historii a poslání. Rozhodli jsme se předvést vše, co máme. Všechny kroje, prapor, do batohu bochník na bezplatnou poctu chlebem a solí a spoustu propagačních tiskovin.

           Již cestou z Václavského náměstí přes Můstek a Staroměstské náměstí jsme budili velkou pozornost a mnohokrát žádáni o společné foto ve velmi srdečné atmosféře.

           V cíli cesty se nás ujala příjemná moderátorka Veronika Rážová, která řídila a mile doplňovala naše vystoupení a patří jí dík za profesionalitu. Předvedli jsme a vysvětlili vše, co bylo v našich silách. Určitým zklamáním byla minimální návštěvnost zvoleného místa. Zasvěcené informace od nás dostala skupina Španělů, skupina Italů a dva afričané.

           Rád bych poděkoval účastníkům – t. Šmákalové a Novákové a s. Strakatému a Šmákalovi, kteří dojeli až z Milovic, dále t. Vacířové a Ribiero, praporečníku Balážovi a v neposlední řadě i manželům Marešovým z OB Letná za účast ve svérázech.

           Byla to dobrá akce. Ví se o nás v Itálii, ve Španělsku, možná i na Islandu, jen v Čechách jsme se nějak nechytli. Chtělo se mi říct, že jsme plakali krásně, ale na špatném hrobě. Ale bude lépe se zeptat – „Kde je zakopaný pes“? Jinak poděkování patří i Magistrátu hl.m. Prahy, kterou celou akci připravil a nás na ni pozval.                                                        

                                                                Mirek Ribiero    OB Petr Guth Hradčany

Fotky najdete v GALERII.